Вести и настани кои наближуваат
СО ПРОМОЦИЈА НА ФИЛМОТ “ТАНЦОТ НА ПАСТРМКИТЕ” ДЕНЕСКА ЗАПОЧНУВА ПРОСЛАВАТА ВОДИЦИ
Датум: 17.01.17
Најмасовната црковно-народна манифестација во Р. Македонија и регионот, за христијанскиот празник Богојавление-Водици, од минатата година заедно ја организираат Локалната самоуправа и Дебарско – кичевската епархија на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, во соработка со бројни институции, граѓани и организации.
Со промоција на документарниот филм “Танцот на пастрмките” и изложба на подводна фотографија, денеска, во Центарот за култура со почеток во 19 часот, почнуваат активностите за одбележување на големиот верски празник Богојавление – Водици. На 19-ти јануари, четврток, кога во Охрид се очекуваат и голем број гости од земјава и странство, во 7 часот ќе има богослужба во сите парохиски храмови, а во 8.30 часот ќе започне светата божествена литургија, по што во 9.45 часот ќе следи поаѓање на литијата кон градското пристаниште каде во 10 часот ќе се фрла крстот во осветените води. Во 12 часот ќе се одржи и традиционално групно крштевање на Сараиште, како и крводарителска акција во студентскиот дом “Никола Карев” која ќе трае од 9 до 14 часот. На 20-ти јануари во 12 часот на Сараиште ќе се одбележи Денот на рибарите каде ќе се подготвува рибна чорба, а присутните ќе уживаат и во звуците на староградската музика со ансамблот “Билјана Јуниор “.
УСПЕШНО ИЗДАНИЕ НА “ОХРИДСКА СОФРА 2016”
Датум: 07.09.16
Со палењето на ѓомлезарските огнови, на просторот до манастирот “Успение на Пресвета Богородица” во селото Скребатно, се одржа четвртата туристичко промотивна манифестација “Охридска софра”.
Mанифестацијата што традиционално ја организира Општина Охрид, преку Секторот за туризам и локален економски развој, со помош на бројни спонзори и донатори, помина во несекојдневно дружење и уживање во вкусовите на традиционалната охридска кујна и музиката на групата “Низалка”, во прекрасниот манастирски амбиент каде природата се распослала со сета божествена убавина. Туристичко промотивната манифестација ”Охридска Софра”во присуство на учесниците и бројните гости, меѓу кои имаше и странски туристи ја отвори градоначалникот Никола Бакрачески, кој рече дека традиционалните рецепти за подготовка на домашна храна, претставуваат вистинско богатство на нашите домаќинства и неисцрпна можност за туристичка промоција на Охрид. По неколкучасовна подготовка, специјална комисија ги прогласи трите највкусни специјалитети – ѓомлезе. Првата награда и припадна на Ристана Божиноска, втората на Билјана Стрезоска, додека третата награда ја доби Крсте Џуклески. Покрај ѓомлезето, присутните, на поставените штандови можеа да вкусат бројни специјалитети од охридската кујна и здрава храна што се произведува во охридскиот регион.
ПРИВРШУВААТ ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ЈУБИЛЕЈНОТО ИЗДАНИЕ НА ОХРИДСКИОТ ПЛИВАЧКИ МАРАТОН
Датум: 19.08.16
Подготовките за годинешното издание на Охридскиот пливачки маратон кој ќе се одржи на 20 Август, 2016 се во завршна фаза. На годинешното 30 по ред издание на Охридскиот пливачки маратон од серијата на ФИНА , ќе се плива на триесет километарската патека “Kлиме Савин”.
Општина Охрид и Јавните претпријатија се подготвуваат за непречено одвивање на јубилејното издание, а во тек е и подготовката на пропратните културно – забавни содржини. И оваа година натпреварувањето ќе се одвива во две групи, женска и машка конкуренција. На минатогодишното 29 издание на Охридскиот пливачки маратон за прв пат победник беше македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев.
Календар на настани